Kusursuzluk Nedir? Bakış Açınızı Değiştirin!

Bu yazıyı yaklaşık 2 dakikada okuyabilirsiniz.
Lütfengiriş yapmakya dakayıt olmakgönderileri beğenmek için.

Merhaba bu platformda, kendimce geliştirdiğim hipotezlerimi yayımlamak ve bu hipotezlerime sizler tarafından yorumlar katılmasını sağlamak benim en haz aldığım durumlardan biridir. Şimdi gelelim bugünkü düşüncelerime.

Bir arkadaş ortamında ve yahut kendi kendime düşünürken bile kusursuzluk, mükemmellik kavramlarından dem vururken hep her şeyin istediğimiz gibi olmasından ve eğer böyle böyle olsaydı kusursuz harika mükemmel olmaz mıydı abi? diye konuşmalarımızı hatırlıyorum.

Peki gerçekten her şeyin istediğimiz gibi olması gerçekten bir kusursuzluk örneği olabilir mi?

Aslına bakarsanız şapkanızı önünüze alıp düşündüğünüzde  asıl mükemmel olan bir şeylerin etki tepki mantığıyla birbirine bağlı olması.

“Kusursuzluk durumu içinde kusurlar barındırdığı sürece kusursuzluk anlamını tam olarak taşır.”

Bir varlığın ölçülü bir mesafeyi görebilmesi daha fazlasını görememesi onun kusursuz olduğuna işarettir. Çünkü görmek için bir araya gelen birimlerin değeri kadar görme durumu meydana gelir. Ki bu da tüm sürecin kusursuz işlediğini ve şartlar bu şekilde oluşursa sonuç ancak ve yalnızca bu şekilde elde edilir.

Ya da diyelim ki kolunuzu kestiniz ama kesilmiş gibi değil, her şey eski haline geri döndü. Yani Bakın bu bir kusurdur. Çünkü kusursuzluk ifadesini kullanabilmek için genel kapsama bakmak gerekir.

Başka bir örnekle kilolu olmak bir kusurdur. Fakat dengesiz beslendiğin için kilo alıyor olman o kusurun aslında kusursuzluk neticesinde meydana geldiğini ispatlar. Doğru materyallerin bir araya gelince belirli bir sonuç ortaya çıkarması, bunun ne eksik ne fazla olmasıdır asıl kusursuzluk.

Bir araba lastiğinin patlamaması kusursuzluk örneği olabilir, ama asıl kusursuzluk onun belli bir basınca kadar dayanabilmesi ve bu basınçtan fazlası olduğunda patlayabilmesi tam olarak kusursuzluğu ifade eder. Aksi halde tamamlanmamış, ya da o kısmı yazılmamış bir yazılımdan farkı kalmayacaktır yaşantının.

Kafalar biraz karıştı mı? Nasıl yani kusursuz olmak için kusurlu olmak gerekir?

Bakın, her zaman söyleriz insan kusursuz yaratılan bir varlıktır. Fakat bir diğer taraftan ikinci bir ses çıkar ve der ki madem insan kusursuz neden tek bacağı olmayan insanlar doğuyor, neden yapışık ikizler doğuyor?

Bunu anlayabilmek için çakralarınızı biraz açmanız gerekiyor. Kusursuzluğu bir matematik işlemi olarak ele alalım doğru işlemlerin birbiri ile ardışması sonucu belirli bir sonuç ortaya çıkar. Eğer bu işlemlerin herhangi bir değeri değişirse sonuçta değişir.  İşte bu. Dolayısıyla eğer doğru şartlarda yaşantı, doğru şartlarda ilişki ve doğru şartlarda gebelik süreci tamamlandıysa sonuç doğru olarak kabul edilir. Ama bu evrelerden herhangi bir noktasında bir değişiklik söz konusu olmuşsa alışkın olmadığımız ve bizim için bir kusur olarak nitelendirilen bir sonuç elde etmiş oluruz. Oysa şartları olgunlaştıran değişkenlerin herhangi birinde bir değişiklik söz konusu ise bu sonucu değiştirir ki yine hep söylediğimiz gibi bu da bir kusursuzluk örneğidir.

 

Unutmamak gerekir, bizi kusursuz yapan aslında kusurlarımızdır. Aksi halde gerçek dışı bir yaşam söz konusu olacaktır.

 

 

 

Değerlendirme

1
0
0
0
0
0
Bu yazı için değerlendirme yaptınız

Henüz kimse beğenmedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir